‘Isparta’da Bakanlığın yardımları AK Parti adına kullanıldı mı?’

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Destek Programı’nın, Isparta Yalvaç başta olmak üzere bazı ilçelerde AK Parti üyeleri ve yöneticileri tarafından seçim malzemesi yapıldığı iddialarını Meclis’e taşıdı. Halıcı “Cumhurbaşkanlığının bu devlet yardımlarının AKP adayları adına verilmesini onayladığı iddiaları doğru mudur?” diye sordu. Halıcı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

700 vatandaşın aranarak 2.500 TL yardım yapılacağı, bu yardımın sanki AK Parti tarafından yapıldığını ifade eden Halıcı “Aramalarda ‘AK Parti Yalvaç Belediye Başkanı Adayı Sürmeli Yağcı adına hesaplarınıza 2 bin 500 TL para yatacak’ denilmiştir. Bununla da kalınmamış, herhangi bir para da aranan vatandaşlara yatırılmamıştır. Vatandaşlara gönderilen SMS’lerde ise ‘Belediye Başkan adayımızın girişimleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla hesabınıza 2.500 lira yatırılacaktır’ denilmiştir” ifadelerini kullandı.

CHP’li Halıcı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a şu soruları yöneltti:

“-Kamuya ait parayı ve devletin makamlarını bir siyasi partinin kendi gücü gibi kullanmasını ve yasaya aykırı şekilde bunu propaganda malzemesi yapmasını doğru buluyor musunuz?

-Isparta Yalvaç’ta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Aile Destek Programı’nı parti ve seçim malzemesi yapanlarla ilgili Bakanlık olarak suç duyurusunda bulunacak mısınız?

-Yaşanan olaylarda kimlerin ve hangi parti yetkilileri ve devlet memurlarının dahli bulunmaktadır? Bu kişilerin tespiti ve haklarında idari ve hukuki sürecin başlatılması için neden beklenilmektedir? Ne zaman harekete geçilecektir?

-Şu ana kadar bu yöntemle kaç kişi aranmıştır? Bu vatandaşlarımızın mağduriyetinin siyasi malzeme yapılmadan, onurlarının incitilmeden giderilmesi için adım atacak mısınız?

-Daha önce devlet kaynaklarını kullanarak siyasi propaganda yapan ve vatandaşları suiistimal etmeye çalışan kaç kişi tespit edilmiştir? Bunlarla ilgili tarafınıza kaç şikayet gelmiştir? Bu kişiler kimlerdir, bulundukları görevler nedir ve bahsi geçen şahısların akıbetleri ne olmuştur?

-Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı bilgilendirilmiş midir? Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığının bir kararı bulunmakta mıdır? Cumhurbaşkanlığının bu devlet yardımlarının AKP adayları adına verilmesini onayladığı iddiaları doğru mudur?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x